`
 
Facebook Muzeum         Samorządowa
Instytucja Kultury Powiatu Kaliskiego
Logo Powiat Kaliski\

Aktualności  
Edukacja
 
 
Historia
 
 
Wydawnictwa i Pamiątki
 
 
Kontakt
 
>

                     
W niedzielę 8 października – wraz z naszymi partnerami - na Placu Wolności w Stawiszynie zrealizowaliśmy ostatnią już rekonstrukcję historyczną w ramach projektu "A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim".
Dziękujemy partnerom projektu: Stowarzyszenie "LGD7-Kraina Nocy i Dni", Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, Hufiec ZHP Powiatu Kaliskiego, Gminne Centrum Kultury w Koźminku, III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu, Izba Tradycji i GRH 25 Dywizji Piechoty.
Wielkie podziękowania za udział w inscenizacjach kierujemy do Urzędu Miasta i Gminy w Stawiszynie z burmistrzem Grzegorzem Kaczmarkiem na czele (który oczywiście zagrał rolę burmistrza miasta), Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Zbiersku z panią dyrektor Aleksandrą Adamczak, Zakładu Mięsnego Tomasz Łucyk (stoisko rzeźnika), Zakładu Ślusarsko - MechanicznegoAndrzej Smelczyński (stoisko ślusarza na rynku), straży pożarnych z terenu gminy Stawiszyn, wolontariuszy oraz wszystkich mieszkańców Stawiszyna i gminy.Jak zawsze wsparł nas także cały Wydział Promocji Powiatu Kaliskiego z Wiolettą Przybylską i Martą Wolarz na czele, pani Dorota Karpieko–radna i członek Zarządu Powiatu Kaliskiego oraz Jan Adam Kłysz – przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego.Dziękujemy serdecznie!
Podczas rekonstrukcji publiczność miała okazję dowiedzieć się jak wyglądało życie codzienne w Stawiszynie w czasach Powstania Styczniowego, poznać modę z okresu Żałoby Narodowej, uświadomić sobie, że w powstaniu brali udział nie tylko mężczyźni, ale także kobiety i dzieci. Przypomnieliśmy historię zajęcia Stawiszyna przez powstańców oraz miejscowych bohaterów: Adama Rąckiego, Józefa Borowskiego i Teofila Piekarskiego.
Wśród atrakcji było stoisko do wybijania monet z herbem powstańczym oraz - stemplowanie Manifestu Rządu Tymczasowegoi Paszportu Emisariusza Rządu, warsztat zakorkowania Manifestu w butelce, na zabytkowej korkownicy ze zbiorów Muzeum. Tych, którzy zebrali wszystkie 5 stempli do paszportu zapraszamy na 10 listopada do Szkoły Podstawowej w Godzieszach po odbiór nagród.

Zadanie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.
Patronat Honorowy -  Starosta Kaliski Krzysztof Nosal.
Koordynator rekonstrukcji - Karol Matczak.
Dokumentacja fotograficzna – Tomasz Potemkowski.
Patronat medialny projektu: TVP3 Poznań, Radio Poznań, Radio Centrum Kalisz, Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej, Calisia pl.

Inscenizacja Stawiszyn Inscenizacja Stawiszyn
Inscenizacja Stawiszyn Inscenizacja Stawiszyn
Inscenizacja Stawiszyn Inscenizacja Stawiszyn
Inscenizacja Stawiszyn Inscenizacja Stawiszyn
Inscenizacja Stawiszyn Inscenizacja Stawiszyn
Inscenizacja Stawiszyn Inscenizacja Stawiszyn

Zdjęcia T. Potemkowski



 
 
 

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku
ul. Kościelna 1, 62-860 Opatówek
tel. (62) 76 18 626
muzeum@muzeumopatowek.pl
BIP Deklaracja dostępności

Projekt i wykonanie Jacek Antczak