Facebook Muzeum         Samorządowa
Instytucja Kultury Powiatu Kaliskiego
Logo Powiat Kaliski\

Aktualności  
Edukacja
 
 
Historia
 
 
Wydawnictwa i Pamiątki
 
 
Kontakt
 
>
 
6 grudnia otworzyliśmy wystawe szopek z całego świata, którą będzie można oglądać w godzinach otwarcia muzeum.
"Szopki bożonarodzeniowe z różnych stron świata". Wystawa ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.
Odwiedził nas szczególny gość  - "Święty Mikołaj", który z okazji swoich imienin i otwarcia wystawy rozdał prezenty dzieciom.
W programie wystąpili:
Przedstawienie pt. "Anielskie granie" w wykonaniu dzieci z Publicznego Przedszkola nr 19 z Oddziałami Integracyjnymi "Razem" w Kaliszu;
Przedstawienie pt. "Jasełka" w wykonaniu dzieci z Publicznego Przedszkola "Wesoły Smyk" w Opatówku.
Dziękujemy firmie Colian za przekazanie słodkich upominków.
 
 
 
  

 Zakończyliśmy prace przy projekcie pn.: „Konserwacja maszyn ze zbiorów Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku”
 ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – Państwowego Funduszu Celowego.
Wartość projektu 40 800 zł.
W piątek odbyła się promocja projektu. Została zaprezentowana prezentacja ukazująca efekt prac.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas podczas tego projektu a w szczególności:
- Marek Szroniak, "P.P. MARC-ART MAREK SZRONIAK, ACTIVE MOPP-SERVICE, za podjęcie się tego zadania,
- pan Marcin Gaj, konserwator za nadzór i opiekę merytoryczną.
Dziękujemy również naszym patronom medialnym:
TVP3 Poznań Radio Poznań Latarnik KaliskiKalisz naszemiasto.pl Ziemia Kaliska
Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z piątkowego spotkania oraz zdjęcia metamorfoz naszych maszyn.

Część zdjęć ze strony Latarnik Kaliski
https://latarnikkaliski.pl/muzeum-historii-przemyslu.../
 
 
 
 

Podsumowanie projektu „Konserwacja fortepianów z kolekcji Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku” i recital Jakuba Kuszlika.
 
 
 
Zakończyliśmy, realizowane w ciągu ostatnich dwóch lat, zadanie z zakresu konserwacji zbiorów. Celem projektu pn. „Konserwacja fortepianów z kolekcji Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku” było poddanie zabiegom konserwatorskim i w niektórych przypadkach restauratorskim, dziewięciu instrumentów.
Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Przez ostatnie dwa lata w pracowniach konserwatorskich w Kaliszu (Piano Renovation Professional Grażyna i Wojciech Kozłowscy oraz Top Piano Łukasz Siuda) i w niedalekich Śliwnikach (Piano Studio Ryszard Mariański), pod nadzorem konserwatorskim Piotra Trybuszewskiego (specjalisty w zakresie konserwacji zabytkowych mebli) oraz prof. dr. hab. Krzysztofa Rottermunda (specjalisty w zakresie zabytkowego instrumentarium), uratowano przed podstępującą degradacją i przywrócono dawny blask i piękno dziewięciu unikatowym, niezwykle ważnym dla kultury i dziedzictwa narodowego fortepianom.
W 2022 r. poddano konserwacji pięć instrumentów: z fabryk warszawskich „Antoni Hofer” z ok. 1870 r  oraz 2 szt. „Kerntopf i Syn” (jeden z 1898 r. i drugi nieco młodszy z 1904 r.), z poznańskiej firmy „H. Droste” z 1845 r. oraz „Calisię” z Kalisza z 1958 r.
W 2023 r. zakonserwowano cztery instrumenty: z kaliskiej fabryki „Fryderyk Hintz” z ok. 1865-70 r., z warszawskich „Józef Budynowicz” z ok. 1880 r. i „Juliusz Małecki” z 1858 r. oraz jeden produkcji czeskiej firmy „Anton Petrof” z Hradec Kralove, z ok. 1890 r.
Każdy z nich jest rzadkim już dziś i cennym przykładem stosowanych technik, budowy, rodzajów instrumentarium. Każdy niesie z sobą opowieść o historii Polski, przemysłu, fabryk, osobach, rodzinach, tradycjach. Z uwagi na stan zachowania wytypowane instrumenty wymagały pilnej interwencji konserwatorskiej.
Jeden z nich – „Calisia” z 1958 r., model M-280 – fortepian pełnokoncertowy, autorstwa Gustawa Arnolda Fibigera, został poddany także renowacji, dzięki której odzyskał swą funkcję użytkową. Po otwarciu skrzydła zachodniego Muzeum, znajdzie się on w nowej sali koncertowej Muzeum, służąc organizacji koncertów dla mieszkańców Ziemi Kaliskiej, Wielkopolski i wszystkich zainteresowanych.
Jego „drugie życie” zainauguruje 24 listopada 2023 r. – Jakub Kuszlik, światowej sławy pianista, laureat IV Nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz Nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, zdobywca wielu nagród w konkursach pianistycznych, koncertujący w Polsce i na świecie. W programie opatóweckiego recitalu znajdą się: Sonata fortepianowa c-moll HOB XVI: 20 Josepha Haydna, utwory Claudeʼa Debussy oraz Fryderyka Chopina.
Mecenasi koncertu: Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej oraz Komoda Club Residence Państwa Margoty i Cezarego Suszyńskich z Kalisza.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 podsumowaniem zadania oraz prezentacją multimedialną, obrazującą efekty wykonanych prac konserwatorskich.
Zapraszamy serdecznie: Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, ul. Kościelna 1 (sala fortepianów), 24 listopada (piątek), godz. 17.00.


https://bsziemikal.pl/oferta/oferta-dla-ciebie

https://bsziemikal.pl/oferta/oferta-dla-rolnictwa

https://bsziemikal.pl/oferta/dla-firm

 

 
  
 

 
Zapraszamy Państwa na promocję projektu pn. „Konserwacja maszyn ze zbiorów Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku”, która odbędzie się dnia 17.11.2023 r. o godz. 16.30. Dzięki dofinansowaniu od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego  z Funduszu Promocji Kultury – Państwowego Funduszu Celowego w kwocie 32 000 zł. oraz od Powiatu Kaliskiego w kwocie 8 800 zł. przeprowadzono konserwację 5 zabytkowych maszyn: tokarki, przewijarki, magla, szlifierki tarczowej, gręplarki.  W programie m.in. krótki wykład i prezentacja projektu. Promocja odbędzie się w siedzibie Muzeum w Opatówku przy ul. Kościelnej 1.  

 
 
  


 
 
 
 
                          Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku zaprasza na 10 listopada (piątek) godz. 12.00, do Szkoły Podstawowej w Godzieszach Wielkich (ul. Kordeckiego 8) na podsumowanie projektu „A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim”.


Muzeum wraz z partnerami realizowało w tym roku ten projekt edukacyjno – wystawienniczy, włączając mieszkańców powiatu kaliskiego w obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego poprzez organizację inicjatyw upamiętniających osoby, miejsca i wydarzenia, które wpisały się w historię Powstania w powiecie kaliskim. Na projekt złożyły się cztery działania: wystawa czasowa w siedzibie Muzeum Historii Przemysłu, konkurs dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych Kalisza i powiatu kaliskiego, pięć rekonstrukcji historycznych: w Murowańcu (21 stycznia), Opatówku (27 maja), Przystajni (1 lipca), Kosmowie (9 września) oraz w Stawiszynie (8 października).

Piątkowe podsumowanie w Godzieszach Wielkich będzie okazją do przypomnienia wszystkich działań poprzez prezentację jednodniowej wystawy: „Śladami Powstańców Styczniowych”. Będzie można na niej zobaczyć stroje damskie z okresu Żałoby Narodowej oraz mundury powstańcze, używane w trakcie rekonstrukcji. Obrazy rekonstruowanych wydarzeń i postaci przywoła 25 fotografii z rekonstrukcji, wykonanych przez Tomasza Potemkowskiego.

Zgodnie z zapowiedziami, o godz. 12.30 nastąpi wręczenie nagród osobom, które posiadają Paszport Emisariusza Rządu z wszystkimi pięcioma stemplami z kolejnych rekonstrukcji.

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Starosty Kaliskiego Krzysztofa Nosala.

Partnerzy projektu: Stowarzyszenie LGD7 „Kraina Nocy i Dni”, Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu, III LO im. M. Kopernika w Kaliszu, Hufiec ZHP Powiatu Kaliskiego oraz Gminne Centrum Kultury w Koźminku.

Patronat medialny: Radio Centrum Kalisz, TVP Poznań, Radio Poznań, Calisia.pl, Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej,.
 
 
 

  
Plakat Wystawy Retrospekcja
 Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku zaprasza na najbliższy
piątek – 20 października 2023 r. godz. 17.00
–  na otwarcie wystawy „Retrospekcja.

 Wystawa prac Magdy Parkitnej”.


Magda Parkitna, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, urodziła się w 1990r. w Kłobucku i od najmłodszych lat pasjonowała się malarstwem. Uczestniczyła w wielu wystawach- zbiorowych i indywidualnych, prezentując malarstwo tablicowe oraz ręcznie malowane oraz szklane malatury. Dzisiaj głównie tworzy prace malarskie inspirowane naturą i człowiekiem, często przyprawione nutą tajemniczości i magii. W swojej twórczości nieustannie szuka kompromisu między formą a detalem. Zamiłowanie artystki do drobnych szczegółów rozwinęło się w trakcie jej edukacji artystycznej, początkowo w warsztacie jubilerskim, a następnie w pracowni witrażowej. Od 17 lat stale rozwija swoją ścieżkę artystyczną, doskonaląc warsztat malarski oraz kreatywne, subtelne postrzeganie rzeczywistości.


We wnętrzach dawnej fabryki opatóweckiej pani Magda zaprezentuje swoje obrazy i witraże.


Wernisaż uświetni występ uczniów drugiego stopnia Państwowej Szkoły Muzycznej im. H. Melcera w Kaliszu.


Zapraszamy serdecznie.

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, ul. Kościelna 1.
 
 Zapraszamy !
 

 
 
Plakat Stawiszyn rekonstrukcja
 
Zajęcie Stawiszyna przez powstańców” - rekonstrukcja historyczna z Powstania Styczniowego w Stawiszynie
Zadanie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.
Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku wraz z partnerami zaprasza na 8 października (niedziela) na godz. 15.00 na Plac Wolności w Stawiszynie naostatnią już rekonstrukcję historyczną w ramach projektu "A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim".
W historii Stawiszyna – tak jak w dziejach całego powiatu kaliskiego – przewijają się wątki powstańcze. W okolicach miedzy Stawiszynem a Rychwałem ze zmiennym szczęściem działania prowadził Edmund Callier, staczając dnia 30 maja 1863 w miejscowości Grochowy w gminie Rychwał zwycięską bitwę z wojskami rosyjskimi. Dnia 1 października 1863 r. oddział powstańczyzajął Stawiszyn, ogłaszając dekrety Tymczasowego Rządu Narodowego oraz zrywając i niszcząc dwugłowego rosyjskiego orła na miejscowym urzędzie. Miasto ma także swoich bohaterów: Adama Rąckiego, Józefa Borowskiego i Teofila Piekarskiego. Zarówno Stawiszyn jak i cały powiat ma również wielu nieznanych dziś z nazwiska, nastoletnich bohaterów, którzy w różny sposób brali udział w Powstaniu.

W programie rekonstrukcji:
- życie codzienne w Stawiszynie w czasie Powstania Styczniowego;
- moda narodowa i walka caratu z symbolami narodowymi;
- udział dzieci i młodzieży w Powstaniu Styczniowym;
- incydenty w rynku i zajęcie Stawiszyna przez powstańców.

Poza tym na stoisku Muzeum:
- wybijanie pamiątkowych monet,
- stemplowanie Manifestu Rządu Tymczasowego jedynym i niepowtarzalnym stemplem ze Stawiszyna oraz warsztatzakorkowania go na w butelce, na zabytkowej korkownicy ze zbiorów Muzeum,
- pocztówki z wydarzenia,
- stemplowanie Paszportu Emisariusza Rządu.

Wydarzenie realizowane jest pod Patronatem Honorowym Starosty Kaliskiego.
Partnerzy projektu: Urząd Miasta i Gminy w Stawiszynie, Stowarzyszenie "LGD7-Kraina Nocy i Dni", Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, Hufiec ZHP Powiatu Kaliskiego, Gminne Centrum Kultury w Koźminku, III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu,  Izba Tradycji i GRH 25 Dywizji Piechoty.

Zapraszamy serdecznie! Wszystkie atrakcje dostępne bezpłatnie.       

Sztab generała Edmunda Taczanowskiego w Kosmowie” - rekonstrukcja historyczna z Powstania Styczniowego w Kosmowie – w gminie Ceków Kolonia

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku wraz z partnerami zaprasza na 9 września  (sobota) na godz. 17.00 do Kosmowa w gminie Ceków Kolonia (plac przy kościele pw. św. Wawrzyńca), na czwartą już rekonstrukcję historyczną w ramach projektu "A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim".

Tym razem Muzeum opatóweckie połączyło siły z Urzędem Gminy Ceków Kolonia w ramach wydarzenia „Gmina Ceków Kolonia w Powstaniu Styczniowym”. Dzięki temu w jednym dniu i w jednym miejscu uczestnicy skorzystają z mnóstwa atrakcji i będą uczestniczyć w wielkiej przygodzie z historią!

Gmina Ceków Kolonia, a w niej szczególnie Kosmów posiadają niezwykle ciekawą historię o bohaterach i wydarzeniach z czasów Powstania Styczniowego.Po klęsce 8 maja 1863 r. pod Ignacewem, pułkownik Edmund Taczanowski w dniu 16 maja został mianowany naczelnikiem wojskowym województwa kaliskiego i mazowieckiego i awansowany do stopnia generała – nie złożył broni i kontynuował działania partyzanckie. Na miejsce swojego sztabu wybrał majątek Józefa Gajewskiego w Kosmowie nieopodal Kalisza. To tutaj zrodził się plan jego letniej kampanii w województwie kaliskim.

Do sztabu kosmowskiego przybyła także delegacja kaliskich Izraelitek, które z inicjatywy prezes żydowskiej rady opiekuńczej Mamrothowej, podarowały oddziałowi Taczanowskiego sztandar i ryngraf z napisem "WALECZNYM BRACIOM POŚWIĘCAJĄ POLKI IZRAELITKI KALISZ 1863". Fakt ten jest przykładem solidarności z Powstaniem Styczniowym innych narodowości, zamieszkujących ziemie polskie pod zaborami. Miał ważne znaczenie propagandowe, nie tylko podnosząc morale powstańców, ale i silnie oddziałując na nastroje ludności cywilnej.

 

W programie rekonstrukcji:

- tworzenie planu letniej kampanii w sztabie gen. E. Taczanowskiego,

- przekazanie sztandaru przez izraelitki kaliskie

 oraz inscenizacja przygotowana przez Urząd Gminy Ceków Kolonia (a w niej m.in. kuźnia powstańcza i kucie kos, potyczki powstańcze, bohaterowie Powstania Styczniowego z terenu gminy ceków Kolonia, wątki włoskie w powstaniu).

 

Jak zawsze każdy z uczestników będzie mógł ostemplować Manifest Rządu Tymczasowego jedynym i niepowtarzalnym stemplem z Kosmowa oraz zakorkować go na pamiątkę w butelce, na zabytkowej korkownicy ze zbiorów Muzeum, zaopatrzyć się w pocztówki z wydarzenia, zdobyć kolejny stempel w Paszporcie Emisariusza Rządu.

Zadanie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

Wydarzenie realizowane jest pod Patronatem Honorowym Starosty Kaliskiego.

Partnerzy projektu: Stowarzyszenie"LGD7-Kraina Nocy i Dni", Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, Hufiec ZHP Powiatu Kaliskiego, Gminne Centrum Kultury w Koźminku, III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu, Izba Tradycji i GRH 25 Dywizji Piechoty.

Zapraszamy serdecznie całe rodziny! 

Wszystkie atrakcje dostępne bezpłatnie.

 

 Relacja z Kosmowa 

             

Nasze Muzeum otrzymało wspaniały prezent:
 
 dofinansowanie w konkursie Biura Programu Niepodległa na realizację projektu upamiętniającego 160. 

Rocznicę Powstania Styczniowego! A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim" to projekt wystawienniczo - edukacyjny, który będzie się składał z 4 spójnych ze sobą działań, realizowanych od stycznia do listopada:  
 
 
flaga i godło polskie
 
 oraz
  • podsumowującej wystawy strojów i fotografii z rekonstrukcji, w Godzieszach Wielkich. 

Celem zadania jest włączenie mieszkańców powiatu kaliskiego w obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego poprzez organizację inicjatyw upamiętniających osoby, miejsca i wydarzenia, które wpisały się w historię Powstania w powiecie kaliskim.

Naszymi partnerami są:

  • Stowarzyszenie „LGD7 – Kraina Nocy i Dni”,
  • Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej
  • Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu
  • III LO im. M. Kopernika w Kaliszu
  • ZHP Hufiec Kaliski 
  • Gminne Centrum Kultury w Koźminku.


Dziękujemy serdecznie wszystkim za dotychczasową współpracę (szczególnie: Marcie Wolarz, Karolowi Matczakowi, Kamili Pawlak, Wiolettcie Przybylskiej, Annie Narewskiej, Tomaszowi Potemkowskiemu) i do dzieła!!!!

 
 

 
 
 

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku
ul. Kościelna 1, 62-860 Opatówek
tel. (62) 76 18 626
muzeum@muzeumopatowek.pl
BIP Deklaracja dostępności

Projekt i wykonanie Jacek Antczak