Facebook Muzeum         Samorządowa
Instytucja Kultury Powiatu Kaliskiego
Logo Powiat Kaliski\

Aktualności  
Edukacja
 
 
Historia
 
 
Wydawnictwa i Pamiątki
 
 
Kontakt
 
>
Klient w krawacie jest mniej awanturujący się”.

 Krawaty z kolekcji Liliany Gajewskiej i Karola Matczaka.
Grudzień 2024 – marzec 2025
 

 
W kultowym filmie „Miś” Stanisława Barei, słyszymy opinię, że „klient w krawacie jest mniej awanturujący się”. Co prawda nikt tego jeszcze naukowo nie udowodnił, ale trudno zaprzeczyć, że umiejętnie dobrany i wywiązany krawat to świadectwo profesjonalizmu.

 
O bok samego ubioru ważnymi elementami tworzącymi styl danej epoki były zawsze akcesoria, a wśród nich krawat. Mimo, że nie wszyscy panowie czują się w nim dobrze i to dla nich obchodzimy 2 czerwca Międzynarodowy Dzień bez Krawata, odgrywa on fundamentalną rolę w procesie budowania perfekcyjnego męskiego wizerunku. Nie tylko biznesowego. Historia krawata to przykład jednej z najbardziej spektakularnych karier w świecie męskiej elegancji. niektórzy upatrują się jego początków w III w. p.n.e. u żołnierzy chińskich. W epoce nowożytnej ozdoby męskiej garderoby najbliższe współczesnym krawatom pojawiły się w 2. poł. XVII w. Nosili je chorwaccy żołnierze najemni walczący dla króla Ludwika XIV. Król postanowił wprowadzić ten element garderoby na francuskie salony, nadając mu wywodząca się od słowa Chorwat, nazwę le cravate. Wkrótce moda na noszenie krawatów zawędrowała również do Anglii, a następnie do całej Europy.
Nienaganne wiązanie krawata urosło do poważnej rangi, stał się on bowiem wizytówką męskości. Umiejętność tę należało zdobyć przed bierzmowaniem, w wojsku a najpóźniej przed pójściem do ołtarza. Balzak twierdził że rozum mężczyzny objawia się w jego umiejętności wiązania krawata.
Przez kolejne dekady XX w. krawat przechodził stopniową ewolucję. Zmieniała się jego forma, rozmiary, surowce, techniki wykonania, wzornictwo i kolorystyka. Dzięki kolekcjom Liliany Gajewskiej i Karola Matczaka prezentowanych na wystawie mamy wszyscy możliwość przyjrzenia się tym zmianom.
Zapraszamy serdecznie do muzeum😊


KAWIARELE – obrazy malowane kawą Żanety Stankiewicz

Od 17 maja do końca sierpnia można zobaczyć w naszym muzeum wystawę pt. „KAWIARELE”, czyli obrazy malowane kawą. Autorką dwudziestu prac prezentowanych na stałej ekspozycji wśród maszyn dziewiarskich jest pani Żaneta Stankiewicz – młoda i utalentowana artystka, kaliszanka.

Obrazy w ciepłym odcieniu sepii przywodzą na myśl stare fotografie i to one służą często autorce jako inspiracja. Prace pokazane na wystawie powstały w ciągu ostatnich dwu lat. Większość namalowana została w kawiarniach. Posiadają więc cząstkę klimatu kawiarnianych wnętrz. Stąd także tytuł wystawy.

Wraz z panią Żanetą wyrażamy przekonanie, że wystawa zainteresuje wszystkich. Zwłaszcza zaś te osoby, które cenią sobie niekonwencjonalne rozwiązania, a przy tym są wrażliwi na piękno lat minionych. Możliwe, że na prezentowanych obrazach ujrzycie Państwo cząstkę siebie.

ZAPRASZAMY SERDECZNIE!!!


 



  Zapraszamy do zwiedzania wystawy Jarosława Napory MALARSTWO
"ON ŚNI SNY"
Wystawa będzie otwarta do zwiedzania do połowy czerwca.










 
ZAPRASZAMY !

 
 
 

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku
ul. Kościelna 1, 62-860 Opatówek
tel. (62) 76 18 626
muzeum@muzeumopatowek.pl
BIP Deklaracja dostępności

Projekt i wykonanie Jacek Antczak
z