Opatówek 62-860, ul. Kościelna 1; mail: muzeum@muzeumopatowek.pl

 

 

 

Projekt i wykonanie: Jacek Antczak

 

 Wystawy czasowe  

18 września 2021 r. godz. 17.00 

 

GDZIEŚ OBOK NAS

 

wernisaż wystawy malarstwa Marii Skrzydłowskiej – Nowak

i tkaniny artystycznej Anny Więckowskiej - Kowalskiej

 

 

 
 

 

,,Gdzieś obok nas, obok nas życia nurt,

 Obok nas świateł blask, miasta rytm, gwar i szum.

 Obok nas płynie tłum, obok nas tyle zmian

 Niesie czas, dzieje się tyle spraw.

 A my, jak we śnie, jak we śnie, jak we mgle,

 Razem wciąż, sami wciąż…”

 

 

Tak śpiewał Czesław Niemen, którego muzyka towarzyszyła nam w czasach licealnych i jest w nas do dziś. Obok toczy się świat, wszystko pędzi, szybko, głośno, po wierzchu. A my w pracowni, jak na wyspie, pogrążeni w swoim świecie, w ciszy. Odkrywamy, wątpimy i zaczynamy od początku. Zadajemy pytania, na które sami musimy znaleźć odpowiedź, szukamy sensów….

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mamy zaszczyt przedstawić Państwu fragmenty naszych światów.

 

Ania Więckowska – Kowalska i Maria Skrzydłowska - Nowak

 

Noty o autorkach:

Anna Więckowska-Kowalska

Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi. Ukończyła studia kulturoznawcze
i pedagogiczne na Uniwersytecie Łódzkim oraz Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi, dyplom w Katedrze Tkaniny w 1986 r. W latach 1985-2005 pracowała jako projektant tekstyliów w ZPJ „Wistil” w Kaliszu. Zajmuje się tkanina unikatową, miniaturą tkacką, rysunkiem i malarstwem. Uczestniczka i laureatka nagród na wielu wystawach w Polsce i za granicą.


 

 

Maria Skrzydłowska– Nowak

Malarka i projektantka. Mieszka w Pabianicach. Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru, rozwinęły pasję do projektowania tkanin i do malarstwa. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Lecha Kunki, w pracowni projektowania tkaniny prof. Teresy Tyszkiewicz oraz w pracowni dywanu i gobelinu prof. Starczewskiego.Ponad 40 lat realizowała się zawodowo w projektowaniu wzorów tkanin dla wielu renomowanych firm. Tkaniny jej autorstwa prezentowane były na licznych, prestiżowych targach tkanin w Paryżu, Mediolanie, Łodzi, Poznaniu i  we Frankfurcie n. Menem.Była stypendystką ZPJ WISTIL w Kaliszu i projektowała dla firmy wzory firan i tkanin na przestrzeni 25 lat.

Uprawia twórczość w zakresie malarstwa, rysunku, tkaniny użytkowej i grafiki projektowej. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

 

 

ZAPRASZAMY SERDECZNIE!!!