Facebook Muzeum         Samorządowa
Instytucja Kultury Powiatu Kaliskiego
Logo Powiat Kaliski\

Aktualności  
Edukacja
 
 
Historia
 
 
Wydawnictwa i Pamiątki
 
 
Kontakt
 
>

                     Muzeum Historii Przemysłu otrzymało dofinansowanie Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu dotacyjnego „Wspieranie działań muzealnych” na publikację katalogu kolekcji zabytkowych tekstyliów ze swoich zbiorów pt. „Ornaty papieskie na tle zabytkowych tekstyliów XVI-XX w. ze zbiorów Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku”.

Wydanie katalogu ma na celu udostępnienie informacji i wizerunków fotograficznych cennych obiektów zgromadzonych w muzeum oraz upowszechnienie samej kolekcji, na którą składają się zabytkowe szaty i paramenty liturgiczne uszyte z tekstyliów produkowanych w Europie od pocz. XVI do XX w. oraz ornaty i stuły trzech ostatnich papieży: św. Jana Pawła II, benedykta XVI oraz Franciszka. Publikacja będzie  także promocją wystawy stałej, na której prezentowane są ornaty papieskie i wybrane paramenty zabytkowe oraz upowszechnienie wiedzy na temat historii i techniki tkactwa i hafciarstwa polskiego i europejskiego od XVI w. do końca XX w. i historii dwóch parafii diecezji kaliskiej, z której zabytkowe obiekty pochodzą.

W katalogu zaprezentowane zostaną 93 obiekty, stanowiące niewielką, ale cenną dla tożsamości i dziedzictwa regionu, kolekcję. Są to paramenty liturgiczne, używane niegdyś w dwóch kościołach diecezji kaliskiej: kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w Opatówku oraz Przemienienia Pańskiego w Giżycach.

Publikacja jest efektem wieloletnich badań nad kolekcją oraz kwerend w muzeach, archiwach państwowych i kościelnych. Wydawnictwo adresowane jest do muzealników, badaczy zabytkowych tekstyliów, kolekcjonerów i konserwatorów tekstyliów, studentów, historyków sztuki, historyków - między innymi regionalistów oraz wszystkich zainteresowanych prezentowanym tematem.

Partnerami projektu są: Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej, Stowarzyszenie „LGD7 Kraina Nocy i Dni”, Powiat Kaliski oraz Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej.

Patronat medialny: TVP3 Poznań, Radio Poznań, Radio Centrum Kalisz, Calisia.pl, Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


 
 

 
 
 

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku
ul. Kościelna 1, 62-860 Opatówek
tel. (62) 76 18 626
muzeum@muzeumopatowek.pl
BIP Deklaracja dostępności

Projekt i wykonanie Jacek Antczak